مهلت توبه!
دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا خواهدشد. شهید بهشتی
درباره وبلاگ


تا نفس دارم کنم از تو اطاعت رهبرم

بوده بر رخسار تو نور ولایت رهبرم

تاظهور حضرت مهدی دعایم این بُوَد

از گزند دشمنان باشی سلامت رهبرم

کورباد آنکه ندارد این ولایت را قبول

مرگ بر آنکه کند بر تو اهانت رهبرم

خطبه هایت خوارو رسوا میکند بیگانه را

مرحبابر اقتدارو آن شجاعت رهبرم

تو همان سردار عشقی ما همه سرباز تو

از تو میگیریم،چون اذن شهادت رهبرم(بهلول حبیبی زنجانی)

مدیر وبلاگ : . sa
نویسندگان
نظرسنجی
علت دین گریزی جوانان چیست؟

یکشنبه 10 آبان 1388 :: نویسنده : . sa
نویسنده:مهدی امیری
قدرت نرم، مبانی و ویژگی ها

خبرگزاری فارس: قدرت نرم در واقع در برابر قدرت سخت معنا پیدا می كند. تاكید بر قدرت نرم با پیدایش و پرورش آن دسته از نظریه های روابط بین الملل كه از تئوری های كلاسیك این حوزه فاصله می گرفتند ملازمت پیدا كرد. رهیافت های نئورئالیستی بر قابلیت های قدرت سخت دولت ها به ویژه توانمندهای نظامی و رشد اقتصادی آن ها تاكید داشتند.

قدرت نرم واژه ای است كه در نظریه روابط بین الملل به منظور توصیف قابلیت یك مجموعه سیاسی نظیر دولت برای نفوذ غیرمستقیم بر رفتار یا علائق سایر مجموعه های سیاسی از طریق ابزارهای فرهنگی یا ایدئولوژیكی به كار می رود. تئوریسین قدرت نرم، جوزف نای محقق امریكایی است. نای قدرت نرم را به عنوان بخش مهمی از منابع قدرت ملی امریكا تلقی می كند و بر ضرورت بهره گیری از آن در سیاست خارجی امریكا اصرار دارد. او نظریه خود را در این زمینه در سال 1990 در كتابی با عنوان "ماهیت متغییر قدرت امریكا " مطرح كرد و در آثار متعدد بعدی به تفصیل بیشتری آن را مورد پردازش قرار داد.

قدرت نرم در واقع در برابر قدرت سخت معنا پیدا می كند. تاكید بر قدرت نرم با پیدایش و پرورش آن دسته از نظریه های روابط بین الملل كه از تئوری های كلاسیك این حوزه فاصله می گرفتند ملازمت پیدا كرد. رهیافت های نئورئالیستی بر قابلیت های قدرت سخت دولت ها به ویژه توانمندهای نظامی و رشد اقتصادی آن ها تاكید داشتند.

‏در مقابل این نظریات، رهیافت های نهادگرای لیبرال بر جنبه های قدرت نرم شامل جاذبه فرهنگی، ایدئولوژی و نهادهای بین المللی به عنوان منابع اصلی تاكید كرده اند. نئورئالیسم و نهادگرایی لیبرال فهم متفاوتی از قدرت دارند. نئورئالیسم بر ظرفیت دولت ها برای اعمال نفوذ بر دیگران برای آن كه مطابق با آنجه كه او می خواهد رفتار كنند تاكید دارد در حالی كه هدف نهادگرایی لیبرال فراهم كردن شرایطی است كه طبق آن دیگران آنچه را كه شما می خو اهید بخواهند.

مفاهیم قدرت سخت و نرم می تواند به عنوان دو قطب از یك زنجیره قدرت مورد توجه قرار گیرد. آن ها همچنین بر وجود ایده ها، فعل و انفعالات و نهادهای متفاوت ‏برای سیاست خارجی در حوزه های سیاست، امنیت و اقتصاد دلالت دارند. استراتژی های معطوف به قدرت سخت به لحاظ آرمانی در راستای پیشبرد منافع ملی بر مداخله نظامی، دیپلما سی قهری و تحریم های اقتصادی تمركز دارند كه به اتخاذ سیاست های تقابلی با كشورهای همسایه منجر می شوند. در مقابل، استراتژی های معطوف به قدرت نرم در راستای نیل به راه حل های مشترك بر ارزش های سیاسی مشترك، ابزا رهای مسالمت آمیز جهت مدیریت مناقشات و همكاری اقتصادی تاكید دارند.

- منابع قدرت نرم

قدرت نرم در هر كشور از سه منبع نشأت می گیرد: فرهنگ (بخش هایی كه برای دیگران جذاب است)، ارزش های سیاسی (زمانی كه در داخل و خارج مطابق انتظار آن ها باشد) و سیاست های خارجی آن زمانی كه مشروع و اخلاقی تلقی می شود.

فرهنگ مجموعه ای از ارزش ها و رویه هایی است كه به جامعه معنا می بخشد. زمانی كه فرهنگ یك كشور ارزش های جهانشمول را در بر می گیرد و سیاست های آن، ارزش ها و منافعی را ارتقا می بخشد كه دیگران نیز در آ ن سهیم اند، در این صورت به دلیل جاذبه آفرینی، احتمال دستیابی به نتایج مطلوب برای آ ن كشور فراهم می گردد. ارزش های محدود و فرهنگ های جزئی كم تر قادر به تولید قدرت نرم هستند.

جوزف نای به موضوع اثر بخشی فرهنگ اشاره می كند. از دیدگاه وی تأثیرگذاری فرهنگ به مثابه منبع قدرت نرم به بستر و زمینه ای كه این قدرت در آ ن اعمال می شود‏ بستگی دارد. به عنوان مثال تانك منبع مهم قدرت نظامی در باتلاق یا جنگل محسوب نمی شود. به همین ترتیب ممكن است فیلم های امریكایی در چین یا امریكای لاتین جذاب باشد، اما در عربستان سعودی یا پاكستان تاثیر عكس داشته باشد و قدرت نرم امریكا را كاهش دهد. به طور كلی هر نوع قدرتی به متن و بستر موجود بستگی دارد، بدان معنا كه چه كسانی با چه كسانی در چه شرایطی در ارتباطند. اما قدرت نرم بیش از قدرت سخت به اراده تفسیركنندگان و دریافت كنندگان وابسته است.

‏‏سیاست های دولت در خارج و داخل كشور یكی از منابع بالقوه قدرت نرم محسوب می شود. به عنوان مثال، در دهه 1950 وجود تبعیض نژادی در داخل، قدرت نرم امریكا را درآفریقا تضعیف كرد. سیاست خارجی نیز تاثیر قاطعی بر قدرت نرم دارد. سیاست های دولت اعم از داخلی و خارجی كه ریاكارانه، متكبرانه، بی تفاوت نسبت به افكار دیگران یا مبتنی بر رویكرد كوته نظرانه نسبت به منافع ملی باشند، می توانند به تضعیف قدرت نرم منجر گردند. می توان استدلال كرد، ارزش هایی كه یك دولت در رفتار داخلی خود، در نهادهای بین المللی (مانند همكاری با دیگران) و سیاست خارجی (مانند پیشبرد صلح) مورد حمایت قرار می دهد، اولویت های دیگران را شدیداً متأثر می سازد. دولت ها می توانند با معرفی خود به عنوان یك دولت نمونه و تأثیرگذاری بر كشورهای دیگر، آ ن ها را جذب یا دفع كنند.

- ویژگی های قدرت نرم

قدرت نرم از ویژگی ها و خصائص متنوعی به شرح ذیل برخوردار است:

‏1. سنتی بودن: قدرت نرم كشور به عنوان عمیق ترین منبع قدرت فرهنگی از طریق یك تكامل طولانی تاریخی واقعیت می یابد. سبك تفكر، ایدئولوژی، سنت های فرهنگی، آداب قوی، نظام اجتماعی، رژیم اقتصادی، نحوه زندگی و سایر مسائل یك جامعه نتایج انباشتی تطور شكل های مختلف تولید اجتماعی هستند. در چنین فرایندی هر یك از عناصر قدرت نرم همواره تحت تاثیر سنت های فرهنگی قرار داشته و توسعه هر فرهنگ خط سیر متمایز خود را می یابد.

2 ‏. بهنگام بودن: قدرت نرم امری غیر ملموس است، اما وهم نیست. شكل، توسعه و تغییر در قوت آن با پیشینه دوره های زمانی و با جامعه داخلی و بین المللی ارتباط ‏دارد. تنها قدرت نرمی كه نماینده جریان اصلی دوره های زمانی است به طور دائمی توسعه می یابد. به ویژه در جوامع مدرن، قدرت نرم روابط نزدیكی با پیشرفت علمی و تكنولوژیك، جامعه اطلاعاتی و اقتصادی دانش محور دارد. قدرت نرم با ابداع پایان ناپذیر ابزارهای متنوع جدید در جامعه بین المللی تقویت می شود. افزایش تكنولوژی اطلاعات رسانه های گروهی را به ابزارهای پویا و با نفوذ مبدل می سازد. همان طور كه رسانه های جمعی پیشرفته به جامعه بین المللی راه می یابند، تأتیر آن ها بر روابط بین الملل به طرز چشمگیری افزایش یافته و به یك عیار مهم قدرت مهم تبدیل می شود.

3 ‏. فراگیر بودن: قدرت نرم خود یك ظرفیت وسیع برای بسط و رقابت دارد. همراه با جریان فزاینده انقلاب اطلاعات و توسعه فرهنگ اینترنتی، قدرت نرم به ورای محدودیت های مرزهای جغرافیایی، قومیت ملی و زمان و فضا راه پیدا می كند. این پدیده، پیشرفت جامعه را تقویت می كند و به طرز شگفت آوری بر سبك زندگی و استانداردهای رفتاری انسان ها تأتیر می گذارد. در جامعه بین المللی و در دوره ای كه تنوعی از قدرت های نرم با دیگر صور قدرت كنش متقابل دارد، رقابت به امری اجتناب ناپذیر تبدیل می شود، از این رو این فرایند به منازعه و مناقشه می انجامد. البته قدرت های نرم یكدیگر را جذب و تقویت كرده و معمولآ پس از كنش متقابل، تعدیل، یاد گیری و تقلید از یكدیگر به هویتی جمعی تبدیل می شود.

3 ‏. تغییر پذیری: قدرت نرم یك پدیدار ایستا نیست بلكه فرایندی پویاست، این پدیده یك سیستم متغیر عظیم است كه در آن شكل و تحول قدرت به حركت متباین مؤلفه های متفاوت بستگی دارد. برخلاف عناصری نظیر ملیت، استراتژی های ملی، و اخلاقیات، قدرت اخلاقی، فرهنگی و آموزشی و كیفیات حكومت برای تنظیم و توسعه، دوره زمانی كوتاه تری را طلب می كند و از این رو قابلیت تغییرپذیری بیشری دارند‏.

4 . وابستگی متقابل: قدرت نرم و سخت در وابستگی متقابل به یكدیگر بسر می برند. هر كشوری باید در ساخت قدرت ملی جامعه خود هر دو آن ها را توسعه دهد. یك كشور می بایست همزمان با افزایش قدرت مادی، قدرت معنوی خود را نیز تقویت كند. اگر توسعه قدرت نرم مورد غفلت قرار گیرد، برای قدرت سخت نیز دشوار خواهد بود كه توسعه پایدار خود را حفظ نماید. با این وجود، در حالی كه قدرت نرم به رسانه های مهم نیاز دارد، بسیاری از محصولات مادی محتوای فرهنگی غنی دارند، اطلاعات فرهنگی گسترده ای ارائه می دهند و در عمل یك نقش معنوی ایفا می كنند. از این رو قدرت های نرم و سخت با یكدیگر در ارتباطند و در یك فرایند تكمیلی همدیگر را هم تقویت و هم محدود می كنند.

قدرت نرم به ایجاد و تكمیل استراتژی ملی و بسیج و متحد كردن اراده ملی نیازمند است. از این رو، یك رهبری ملی قوی برای تحریك شور و حرارت مردمی و استفاده از حمیت و تعصب آن ها جهت ایجاد و افزایش قدرت ملی جامع در جهش های بزرگ پیش رو واجب و ضروری است. وابستگی متقابل و هم تكمیلی قدرت های نرم و سخت به طور هندسی در یك رابطه موسوم به روابط مادی و معنوی افزایش می یابد. این ویژگی در كنار سایر ویژگی های مورد اشاره خصایص اصلی موجود در قدرت نرم هر كشور را تشكیل می دهد.

منبع:www.farsnews.com

نوع مطلب : مفاهیم سیاسی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 12 اردیبهشت 1397 02:14 ق.ظ
Yes! Finally something about chocolate.
دوشنبه 1 خرداد 1396 10:22 ب.ظ
This website was... how do I say it? Relevant!! Finally I've found
something which helped me. Thanks a lot!
شنبه 19 فروردین 1396 08:51 ب.ظ
Howdy would you mind letting me know which hosting company you're
using? I've loaded your blog in 3 different browsers and I
must say this blog loads a lot quicker then most.
Can you suggest a good web hosting provider at a reasonable price?

Thank you, I appreciate it!
یکشنبه 10 آبان 1388 05:44 ب.ظ
سلام. بهت تبریک میگم وبلاگ خوبی داری . خوب بزار یکم خودمو معرفی کنم :
اولین فروشگاه اینترنتی هوشمند با امکانات رایگان از جمله : اس ام اس های عاشقانه و خنده دار و غنگین , قالب های رایگان وبلاگ های ایرانی و .... (تبادل لینک)http://www.foroshgahonline.com
در ضمن میتوانید از طریق عضویت گروه جدیدی ایرونی میتوانید تمامی مطالب را در ایمیل خود نیز داشته باشید
http://irooni.foroshgahonline.com

اگه خواستی یه سر بزن بهم.موفق و پیروز باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic